Site logo
searchclose
Artikelen
Vacatures
Bedrijven
search
add
Banner

Eneco gaat voor 2035 gascentrales sluiten of ombouwen

Door Redactie Nationale Bouwgids
schedule 6 min
location_on [xx]km
Eneco wil voor 2035 al zijn grote gasgestookte centrales sluiten of ombouwen. Het energiebedrijf wil tegen die tijd geen CO2 meer uitstoten en volledig klimaatneutraal opereren. Daarmee wordt de bestaande ambitie vervroegd met vijftien jaar.

Eneco wil dat de eigen activiteiten en alle geleverde energie aan klanten klimaatneutraal wordt om de opwarming van de aarde te beperken. Dat is ook afgesproken in het Klimaatakkoord van Parijs in 2015, dat door bijna tweehonderd landen is ondertekend. De landen spraken af om de ​​stijging van de gemiddelde temperatuur op aarde aan het einde van de eeuw te beperken tot ruim onder de 2 graden, het liefst tot hooguit 1,5 graad. Eneco profileerde zich al langer als een duurzaam energiebedrijf.

"Het is niet alleen een ambitie maar ook een plan met concrete doelen", zegt topman As Tempelman. Zo wil het bedrijf 300.000 extra woningen en gebouwen aansluiten op een warmtenet of warmte-koudenet voor 2035. Om de aanschaf van duurzame middelen als warmtepompen of isolatie te stimuleren worden financieringsmogelijkheden aangeboden. Het bedrijf wil per 2025 stoppen met de verkoop van losse gasgestookte cv-ketels. Dan worden onder meer ketels die klaar zijn om over te stappen op waterstof aangeboden.

Ombouw

De middelgrote centrales van het bedrijf gaan "naar alle waarschijnlijkheid" sluiten. Voor de drie grote gascentrales van Eneco wordt naar ombouw gekeken. Zo wordt onderzocht of de elektriciteitscentrale Enecogen op de Maasvlakte op groen gas of groene waterstof kan draaien in plaats van op aardgas. Tempelman verwacht dat de werkgelegenheid de komende jaren zal toenemen bij Eneco, ondanks dat er mogelijk centrales gaan sluiten. Sommige medewerkers zullen zich wel moeten omscholen.

Milieuorganisatie Greenpeace is enthousiast over de ingrepen. "Klimaatdoelen aanscherpen en naar voren halen, dat is wat we nodig hebben om ons klimaat te beschermen voor toekomstige generaties", reageert Faiza Oulahsen, hoofd voor klimaat en energie bij Greenpeace Nederland. "Andere bedrijven en het nieuwe kabinet kunnen hier een voorbeeld aan nemen. De klimaatcrisis vraagt om lef, ambitie en daadkracht."

Nieuwe warmtebronnen

Eerder maakte Eneco al bekend de eigen duurzame productiecapaciteit bijna te willen verdubbelen naar ongeveer 3200 megawatt in 2025. Het bedrijf gaat ook flink investeren in nieuwe warmtebronnen als geothermie, aquathermie, grootschalige warmtepompen, warmtebuffers en benutting van restwarmte. Het bedrijf investeert tot 2025 ruim 2 miljard euro in al deze projecten.

Eneco kwam vorig jaar in Japanse handen met de overname door de Japanse bedrijven Mitsubishi Corporation en Chubu Electric Power.

Door: ANP

04 februari '25 ( 8:35)

Nederlandse industrie groeit licht in 2025, verwacht ING

De Nederlandse industrie keert in 2025 na twee moeizame jaren weer terug naar groei, verwachten kenners van ING. Hoewel de verwachte productiegroei van 1 procent niet hoog is, vormt die volgens de bank wel een duidelijke omslag ten opzichte van de 2,5 procent krimp in 2024. De groei wordt onder meer veroorzaakt door de verbeterde koopkracht van consumenten, die dankzij hogere lonen en een afnemende inflatie meer gaan uitgeven.

03 februari '25 ( 9:24)

Zoektocht naar nieuwe klanten voor lng-terminal Eemshaven gestart

EemsEnergyTerminal, de drijvende terminal voor de import van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) in de Groningse Eemshaven, gaat de komende tijd onderzoek doen naar interesse van nieuwe klanten om ook na 2027 in gebruik te blijven. De terminal is voor ieder de helft in handen van Gasunie en Vopak. Een definitief besluit over het operationeel houden van de terminal na 2027 wordt eind dit jaar verwacht.

23 december '24 (16:03)

Overleg over afbouw overheidssteun voor fossiele projecten mislukt, volgens bronnen

Onderhandelingen over een plan van rijke landen om tientallen miljarden dollars aan overheidssteun voor olie- en gasprojecten af te bouwen, zijn mislukt. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. De EU, het VK, de VS en andere landen hoopten hierover voor de beëdiging van Donald Trump als president een akkoord te bereiken.

20 december '24 (10:48)

Kabinet reserveert 70 miljoen euro extra voor ombouw kantoren

Het kabinet trekt 70 miljoen euro extra uit voor het transformeren van bijvoorbeeld kantoorpanden naar woningen, meldt woonminister Mona Keijzer. Het bedrag is beschikbaar tot en met 2032 en moet ongeveer 35.000 extra woningen opleveren.

12 december '24 ( 9:02)

Meer bedrijfsfaillissementen in november

Het aantal faillissementen is in november weer toegenomen, na een daling in oktober. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) werden vorige maand negentien bedrijven meer failliet verklaard dan in oktober. Dat is een stijging van 6 procent. De trend van het aantal faillissementen is volgens het CBS al ruim twee jaar stijgend. In de eerste elf maanden van 2024 zijn ongeveer een derde meer bedrijven failliet verklaard dan in dezelfde periode een jaar eerder.

10 december '24 (10:19)

Opnieuw lagere productie in Nederlandse industrie

De productie van de Nederlandse industrie is in oktober met 2,5 procent gedaald in vergelijking met een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ook in de voorgaande vijftien maanden kromp de productie op jaarbasis door lagere orders en een zwakkere bedrijvigheid. De krimp was wel iets kleiner dan in september.

05 december '24 (18:17)

Industrie verlaagt uitstoot minder sterk dan twee jaar geleden, volgens PBL

De verduurzamingsplannen van de Nederlandse industrie leiden tot een kleinere afname van broeikasgassen in vergelijking met twee jaar geleden. Dat meldt het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL), dat in samenwerking met onderzoeksinstituut TNO en de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) de plannen heeft geanalyseerd.

05 december '24 ( 9:27)

Uitgifte nieuwe aandelen drukt koers Avantium op Damrak

Avantium is donderdag onderuitgegaan op de Amsterdamse beurs. De ontwikkelaar van bioplastics haalde ruim 11 miljoen euro op met de uitgifte van nieuwe aandelen, die met korting werden verkocht. Woensdag liet het chemiebedrijf al weten voor 35 miljoen euro aan nieuwe leningen te hebben afgesloten. Het geld is bedoeld om de opstartfase van zijn fabriek voor bioplastics in Delfzijl te financieren. Het aandeel werd bijna 15 procent lager gezet.

05 december '24 ( 8:32)

Nederlandse productie van groene waterstof loopt gevaar, waarschuwt branche

De productie van groene waterstof in Nederland komt in gevaar door een ingreep van het kabinet, waarschuwt de brandstofindustrie. Het wordt namelijk minder lonend dan gedacht om groene waterstof in te zetten voor de raffinage van fossiele brandstoffen. Bedrijven met plannen voor groene-waterstoffabrieken vrezen dat ze daardoor hun investeringen niet zullen terugverdienen, staat in een brandbrief van brancheorganisatie Vemobin en energiebedrijven als Shell, BP en RWE.

02 december '24 ( 8:38)

Activiteiten in de Nederlandse industrie nemen sterker af in november

De bedrijvigheid in de Nederlandse economie is in november sterker gekrompen, vooral door een zwakkere vraag vanuit het buitenland en dan met name Duitsland. Dat meldt de Nederlandse Vereniging van Inkoopmanagers (Nevi). Die krimp van de industriële activiteit was zelfs de sterkste die dit jaar is gemeten.